Még mielőtt elkezdenél válaszolni az interjún neked szegezett kérdésekre, el kell gondolkoznod azon, hogy pontosan mit is keresnek a munkáltatók a jelöltekben. Erre azért van szükség, mert a munkáltatói elvárások egy része nem derül ki az álláshirdetésből.
Emellett a döntéshozók nagyon ritkán választják ki a megfelelő jelöltet egyszerűen csak a szakmai rátermettsége alapján.
Valójában a korábban megszerzett tapasztalat csak 15 %-ban járul hozzá a végső döntéshez.
Ez azt jelenti, hogy 85 %-ban nem a szakmai hozzáértésed fogja meghatározni, hogy megkapod-e az állást vagy sem.
Mit várnak el a munkáltatók?
Szerinted, mi tartozik bele a döntés alapját képező 85 %-ba?
Megkapod az állást, ha a munkáltató:
- Kedvel téged, szimpatikus vagy neki.
- Úgy érzi, hogy passzolsz a csapatba és az ügyfeleihez.
- Azt gondolja, hogy képes vagy ellátni az állással járó feladatokat.
Az utóbbi esetben nem az a fontos, hogy ismerd töviről-hegyire a betölteni kívánt pozíciót. Ennél sokkal fontosabb, hogy képes legyél ellátni a feladataidat. A hangsúly a képességen van. Vagyis legyen benned affinitás a fejlődésre, tanulásra.
De a most elsősorban az első pontra fogunk koncentrálni, a többit majd egy későbbi bejegyzés alkalmával fogjuk kivesézni.
A kérdés tehát:
“Mi az, amitől kedvelni fognak téged a munkáltatók?”
Agytornára fel!
A mostani bejegyzés különbözik a többitől, mert most együtt derítjük ki, hogy melyek azok a bizonyos, sokszor “láthatatlan” munkáltatói elvárások.
Nemcsak az én gondolataimat fogod olvasni, hanem megtornáztatjuk egy kicsit az elmédet és az ujjaidat is.
Először is vegyél a kezedbe papírt és ceruzát. Ha nem vagy híve ezeknek az “őskori” eszközöknek, akkor nyisd meg a szövegszerkesztő programot a gépeden.
A lap tetejére írd fel:
“Mi az, amitől szimpatikusnak tűnök a munkaadóknak, mint potenciális jelölt?”
Most egy kicsit (vagy nagyon) törd a fejed a válaszon és írd le.
***Megjegyzés: Ha elakadtál, akkor nyugodtan olvass tovább, mert adok egy kis segítséget a számodra.***
Amikor felteszem az ügyfeleimnek ezt a kérdést, akkor általában az alábbi tulajdonságok, képességek kerülnek fel a listájukra:
- Barátságos és társaságkedvelő
- Lelkes és energikus
- Problémamegoldó
- Leleményes
- Ismeri a választott céget és iparágat
- Rugalmas és képes több feladatot egyszerre elvégezni
- Hiteles, őszinte
- Elkötelezett
- Kezdeményező
- Pozitív hozzáállású
De néha elakadnak és nem jutnak tovább. Ebben az esetben mindig arra kérem őket, hogy vizsgálják meg egy másik szemszögből a kérdést.
Ha te is falakba ütköztél vagy csak úgy érzed, hogy többet ki lehetne hozni a listádból, akkor keress választ az alábbi kérdésre:
“Mi az, amit nem szeretnek a munkáltatók a jelöltekben?”
Ez már általában könnyebben szokott menni. Mivel az emberek sokkal több időt töltenek a negatív történéseken való rágódással, így jobban rögzülnek és alkalomadtán seperc alatt elő lehet ezeket hívni.
Akkor lássunk is neki a listának!
A munkaadók nem szeretik, ha a jelölt:
- Lusta
- Negatív hozzáállású
- Lassan végzi a munkáját
- Közömbös, fásult
- Rugalmatlan, makacs
- Kerüli a szemkontaktust, sunyi
- Arrogáns
- Önállótlan, mindig másoktól függ
- Nincs motivációja
- Nem megfelelően öltözködik
- Figyelmetlen, zavart
- Nagyképű
- Túl halkan vagy túl hangosan beszél
- Védekező
- Túlságosan érzelmes
- Tapintatlan, indiszkrét
Így elsőre elég szép kis lista összejött, nem? Most akkor nézzük meg, hogy mit keresnek a jelöltekben a munkáltatók a “nem szimpatikus” felsorolás alapján:
NEM SZIMPATIKUS | SZIMPATIKUS = MUNKÁLTATÓI ELVÁRÁSOK |
Lusta
Negatív hozzáállású Lassan végzi a munkáját Közömbös, fásult Rugalmatlan, makacs Kerüli a szemkontaktust Arrogáns Önállótlan, másoktól függ Nincs motivációja Nem megfelelően öltözködik Figyelmetlen, zavart Nagyképű Túl halkan/hangosan beszél Védekező Túlságosan érzelmes Tapintatlan, indiszkrét |
Energikus
Pozitív, optimista Gyorsan, pontosan dolgozik Lelkes, elkötelezett Rugalmas Felveszi a szemkontaktust Alázatos, kedves, udvarias Önálló Motivált Megfelelően öltözködik Érdeklődő, figyelmes Nyitott, meghallgat másokat Érthetően beszél Őszinte, nyílt, becsületes Nyugodt Tapintatos |
Ugye nem is olyan bonyolult így belelátni a munkáltatók fejébe?
Ha eléred, hogy a munkáltató kedveljen, szimpatikusnak találjon, akkor már csak azt kell megmutatnod, hogy passzolsz a céghez és szakmailag is megfelelsz az elvárásaiknak.
Ha pozitív, motivált, lelkes, tapintatos vagy és a többi “szimpatikus oszlopban” szereplő jelzőnek is megfelelsz, akkor nem lesz problémád egy egészségesen működő szervezetbe való beilleszkedéssel!
Önismeret vs munkáltatói elvárások
A fenti feladat elkészítése előtt is jó ötlet, de az interjúra való felkészülés során kötelező egy kicsit magadba nézni. Ismerned kell magad, tisztában kell lenned a gyengeségeiddel és az erősségeiddel.
Ellenkező esetben egy olyan munkahelyen köthetsz ki, amely hosszú távon nem okoz számodra örömet, elégedettséget és így vagy úgy, de továbbállsz.
Ha a személyiséged nyitott könyv előtted és tudod, hogy milyen munkáltatói elvárásoknak kell megfelelned, akkor a versenytársaidat messze magad mögött hagyhatod.
A te sikered által inspirálva,
Ui.: Te mivel egészítenéd ki a fenti listát? Ne hagyj kétségek között, oszd meg velem és a többiekkel bátran! :)
Ha tetszett a bejegyzés, akkor ne habozz másokkal is megosztani. Köszönöm!
Bóné Ágnes közgazdász, álláskeresési tanácsadó és a CV Factory alapítója. A Minősített Professzionális Önéletrajzíró képzést Arany Minősítéssel fejezte be és Magyarországon elsőként szerzett Interjúztatási Tanácsadó végzettséget. Több hazai és nemzetközi szakmai szervezet tagja és az elmúlt években már több száz álláskeresőnek segített megtalálni a hozzá passzoló állást a versenyszférában és a közszférában; Magyarországon és külföldön; Budapesten és vidéken egyaránt.